Proč se liší ceny za korektury textu?

Když si zadáme do Google dotaz na jazykové korektury, vyvalí se na nás spousta nabídek v nejrůznějších cenových rozpětích. Proč se tak různí a jak si z nich máme vybrat? Někteří korektoři a jazykovědci nemají rádi levné korektury, tvrdí o nich, že je dělají maminky na mateřské a důchodci
bez jazykového vzdělání a že jejich opravy v konečném výsledku za nic nestojí. Někdo naopak říká, že ti s horentními sumami za stránku nevědí, co by za to chtěli, a dávat jim takové peníze je zhola zbytečné.

Může to být samozřejmě tak, že vyšší sazby mají vyhlášení korektoři známých jmen, kteří si nějaké ty stovky za stránku mohou dovolit účtovat a najdou zákazníky, co jim je zaplatí. Vezmeme-li si ovšem takovou cenovou relaci u diplomky nebo bakalářky, tedy rozsáhlejších textů, dostaneme se na takové čtyři až sedm tisíc za korekturu, což opravdu nejsou malé peníze a leckdo by se v takové situaci prostě musel spolehnout na vlastní zrak a nápovědu z Wordu, protože na korekturu tolik vynaložit prostě nemůže. Naštěstí neplatí přímá úměra, že čím levnější, tím horší, můžeme si najít korektora v rozumné cenové relaci, který nám přitom opraví všechno, co potřebujeme.

Asi bychom měli daleko více přemýšlet nad tím, k čemu korekturu vlastně potřebujeme. Pokud si chceme nechat téměř přepsat celý web, aby jeho texty oslovily ty správné zákazníky, na příslušných místech byla přesně ta správná klíčová slova, aby na dotyčné webové stránky přivedly vyhledávače a spousty zákazníků a výsledný text spojovaly s původním jen stejné myšlenky, asi za to logicky zaplatíme mnohem víc. Pokud naopak potřebujeme opravit text školní práce, zpravidla stačí peněz mnohem méně.

Neznamená to, že bakalářka nebo diplomka je méně hodnotný text, takže si na ni „vystačíme s málem“ – jen zkrátka potřebuje něco jiného. Při korektuře je samozřejmě žádoucí opravit pravopisné chyby, základní typografické prvky jako jsou nadpisy nebo obsah, citace apod., ale text autora by měl více méně zůstat zachovaný, protože měnit ho by znamenalo, že by pak ta práce nezůstala tak docela původní – a to už je proti pravidlům. Jsou agentury, které za tučný poplatek nabízejí napsat celý text práce (oni tomu tedy říkají „podklady“ a tváří se, že je to nějaký studijní materiál, ale všichni dobře vědí, že ve skutečnosti je to kompletní vypracování), ale tady už se pohybujeme za hranou pravidel a hrozí za to vyloučení ze studia.

Proto je zbytečné hledat si na opravu bakalářky věhlasného korektora, který si účtuje 200 Kč za stránku, protože ho nevyužijete. Buď je to někdo, kdo si nechává jen platit za svou „značku“, nebo nabízí takové úpravy textů, které se ve školních pracích nesmějí provádět. Pro bakalářku nebo diplomku úplně stačí slušný korektor v řádku desetikorun za stránku. Hledejte především někoho na základě osobního doporučení, na základě referenci a na základě nabízených služeb. Kdybyste se nemohli rozhodnout, napište mu a uvidíte, jaký budete mít pocit z jeho reakce.

A pokud byste hledali nějakého korektora v rozumné cenové relaci, můžete se obrátit se svými pracemi třeba na mě, ráda vám pomůžu.

Tagy:
Komentáře